sarigaga mor

SARIGAGA

YAVRU KUŞLAR İÇİN EN GÜZEL KİTAPLAR

KIRMIZI RİNGA

Simple crop (small A)

Gonzalo Moure / AliciaVarela

Fiyat: 30 TL
İspanyolca’dan Çeviren: Bülent Kale
Resimli kitap
Ölçü: 26.5 x 26.5cm
Sayfa sayısı: 40
Kapak: İnce kapak
ISBN:978-605-66060-3-8
Basım tarihi: 2016 Kasım
8 - 18 yaş

“Kırmızı Ringa” kitabının ilk bölümü bir sessiz kitaptır. Bir parkta bulunan küçük, büyük, dört ayaklı, iki ayaklı birçok karakterin hayatından kısa bir kesit sunulmaktadır. Bu arada şanslı olanlar tepelerinde bir Kırmızı Ringa balığının dolaştığını görürler. Kırmızı Ringa, bir tür tılsım belki de bir anlatıcı gibi karakterlerin hayatında bir dokunuş gerçekleştirir. İkinci bölümde ise yazar parktaki karakterlerin bir kısmının öykülerini bizimle paylaşmıştır. Ancak bunlar, onun gözünden anlatımlardır. Parktaki karakterlerin, bu kitabı eline alan kişi sayısı kadar hatta daha fazla farklı sayıda öyküsü olabilir. Bu yüzden kitabın yazarı ve çizeri (Gonzalo Moure- Alicia Varela) okuyucuya seslenerek şu notu düşmüşler:
“Nerede olursan ol, çevrende hikayeler vardır. Pek çok hikaye. İnsanlar kadar çok. Ama onları görür müyüz? Bazen evet. İşte bundan bahsediyor bu kitap. Başlangıçta, ilk baktığında yalnızca kırmızı ringa balığını göreceksin. Dikkatini dağıtmak için bir bahane, bir oyun, neredeyse bir şaka, Ama aslında o balık senin bakışın. Ringa balığı sensin, bu sayfalara kim bakarsa ringa balığı o. Denemeye ne dersin?”
“Kırmızı Ringa”, illüstrasyonları, tasarımı, konseptiyle hem çocukların hem de yetişkinlerin merakını tetikleyen, eğlendiren bir kitap. Belli bir yaş aralığına ve okuyucu kitlesine hitap etmiyor. “Kırmızı Ringa” kendi okuyucu kitlesini kendi yaratacak: Hayal kurmayı ve hikayeleri paylaşmayı sevenler…

Ä°CSAYFA_KIRMIZI_RÄ°NGA

BASINDAN

AYFER GÜRDAL ÜNAL / DÜNYA KİTAP

SESSİZLİĞİN SESİ

İçinde söz olmayan tüm anlatının görsel dille oluşturulduğu kitaplara sessiz kitaplar deniyor. Sessiz kitaplar hayal gücünü kanatlandırmanın yanısıra, öykü oluşturmaya yardım eden, anlam oluşturmayı destekleyen, paylaşmayı kolaylaştıran sanat yaratıları.
2013 yılında İtalya Lampedusa adasına olan göçmen akınına IBBY İtalya'nın yanıtı 23 ülkeden topladıkları 100 'ü aşkın sessiz kitap ile Lampedusa adasında ilk sessiz kitap kütüphanesini kurmak ve orada değişik etkinlikler yapmak olmuştu.
Ülkemizde sessiz kitaplar yeni yeni basılmaya başlandı. Bu konuda önceki yazımı (http://www.ayfergurdalunal.com/tr/cgy/166.html) ön okuma olarak önerip, bu ay 3 güzel kitabı dikkatinize sunmak istiyorum.

İlki Sarıgaga tarafından yayımlanmış Kırmızı Ringa isimli kitap.Yaratıcıları Gonzalo Moure ve Alicia Varela. Kırmızı Ringa, okuru bakmak,görmek, detaylardaki değişikliği fark etmek, hisleri fark etmek ve bütün içinde yerli yerine koymak, kendi öykümüzü ve yorumumuzu oluşturmak için incelikli bir davet.
Kitabın ilginç bir tasarımı var. Karşılıklı 12 sayfa yani toplam 24 sayfada bir park resmedilmiş. Bu park herhangi bir ülkede, herhangi bir şehirde olabilir. 1. sahneden 12. sahnenin sonuna kadar hep aynı park. Park değişmiyor, parkın içindeki karakterler ve onların hisleri değişiyor. Örneğin ağacın altında yogi bağdaşı kurmuş meditasyon yapan yeşil kazaklı kız 11 sahne boyunca gözleri kapalı meditasyon yaparken 12. sahnede gözlerini açıyor. Ya da kırmızı elbiseli kız var, skuter ile bir aşağı bir yukarı kayıyor. Etrafında çeşitli olaylar oluyor , acaba o olayları gördüğünde ne düşünüyor? Ya flüt çalan müzisyen? Önce tek başına çalarken, sonra tepesindeki ağaca ne çok kuş gelip dinlemeye başlıyor. Derken kuşlar flüte konuyor, son sahnede dinleyici sayısı dört büyük bir çocuğa ve onlarca kuşa yükseliyor. Acaba o flütçü nasıl bir şarkı çalıyor? Acaba flütçü neden parkta çalıyor da konser salonunda çalmıyor?Acaba onu dinleyenler o sırada ne hissediyor? Tam bu sırada bir flüt parçası dinlense güzel olmaz mı? Her sayfada değişik olaylar, değişik hisler ve değişmeyen bir kırmızı ringa balığı var. Ringa balığı neden orada ,işlevi ne ; yorumu her okura göre değişebilir . Resimlerle ilgili öyküler kurmak tamamen bakan gözün yaratıcılığına kalmış . Her okur kadar farklı öykü kurulacağından hiç kuşkum yok. Yayınevi bu yaratıcılığı yüreklendirmek için " Eğer bize kendi hikayelerini, aynı parkta yaşanan ama yalnızca senin gördüğün hikayeleri anlatmak istersen, kirmiziringa@sarigaga.com" adresine e-mail atabilirsin yönergesini vermiş. Kitabın ikinci bölümünde yazarın yarattığı yedi farklı öykü var.Her bir öykü parktaki bir karakteri ele almış. Onun gözünden,onun hislerinden yaşananları yorumluyor. Yaratıcılığı kışkırtan bu nefis kitabı 5 yaştan itibaren kullanmak mümkün.

Copyright Sarıgaga 2011

Yeni kitaplar çıktı

You are viewing the text version of this site.

To view the full version please install the Adobe Flash Player and ensure your web browser has JavaScript enabled.

Need help? check the requirements page.


Get Flash Player