sarigaga mor

SARIGAGA

YAVRU KUŞLAR İÇİN EN GÜZEL KİTAPLAR

Tarık ve Beyaz Karga

adakapakconvson

  TARIK VE BEYAZ KARGA

Yaş aralığı: 7 +
Kutup Yıldızı Kolektifi – Sadi Güran
Resimli kitap / Yaş aralığı: 7+
Ölçü: 20 x 20 cm Sayfa sayısı: 32 / İnce kapak Fiyatı: 18TL

 ISBN:978-605-62380-3-1

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ TÜRKİYE OFİSİ’NİN KATKILARIYLA

Yazan: Kutup Yıldızı Kolektifi
Resimleyen: Sadi Güran
İngilizcesi: İpek Kırca
Proje Sorumlusu: Esra Okutan

Bu kitap, Sarıgaga Yayınları tarafından 26 Şubat 2012 tarihinde, SGDD (Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği) Isparta ofisinde düzenlenen hikaye atölyesi sırasında, on mülteci çocuğun katılımıyla yazıldı. Somali, Sudan, İran ve Afganistan’dan gelen ve yaşları 7 ile 8 arasında değişen çocuklar, kendilerine Kutup Yıldızı Kolektifi adını verdiler. Hikaye Sadi Güran tarafından resimlendi ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi sponsorluğunda, Sarıgaga Yayınları tarafından 1000 adet olmak üzere basıldı. Kitap Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dilde hazırlanmıştır.
Konusu: Tarık ve ailesi, küçük yemyeşil bir adada dostlarıyla birlikte mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Ancak bir sabah kara bir bulut adanın üzerinde belirir ve tüm çabalara rağmen yerinden oynamaz. Bitmek tükenmek bilmeyen yağmurlar sonucunda Tarık ve babası yeni bir ada bulmak üzere denize açılırlar. Bu zorlu yolculukta onlara beyaz bir karga eşlik eder. Karganın rehberliğinde geldikleri yeni adada ise işler bekledikleri gibi gitmez. Ada halkının, Tarık ve babasını kabul etmesi için hiç beklenmedik bir olay meydana gelecektir.
Amina, Mavadda, Fatima, Sumayya, Caamir, Mohammed, Salih, Ahmed, Yasir ve Sara’nın katkılarıyla yazılan “Tarık ve Beyaz Karga”, yabancılık, farklılık gibi olgulardan yola çıkarak günümüzün en önemli meselelerinden biri olan “mülteci” kavramıyla çocukları tanıştırmak ve bu konuda empati kurmalarını sağlamak, ön yargıları kırmak amacıyla hazırlandı.
20 Haziran 2012 Mülteciler gününde Ankara Kentpark’da düzenlenen bir etkinlikle kitap tanıtıldı. Kitap tanıtımına yazar mülteci çocuklar ve aileleri de katıldı.

02

Copyright Sarıgaga 2011

Yeni kitaplar çıktı

You are viewing the text version of this site.

To view the full version please install the Adobe Flash Player and ensure your web browser has JavaScript enabled.

Need help? check the requirements page.


Get Flash Player